Biuro świadczące usługi rachunkowe

Biuro rachunkowe – dlaczego warto zacząć z nim współpracę

Dodano 05.11.2018, Kategoria: Blog, Tagi:

Podstawą każdej sprawnie funkcjonującej działalności gospodarczej są przejrzyście i prawidłowo prowadzone księgi rachunkowe. Zakładając firmę należy zadecydować, czy księgi będzie prowadziło się samodzielnie, czy zrobi to pracownik etatowy czy zadanie to zostanie zlecone pracownikom profesjonalnego biura rachunkowego.

Zalety współpracy z biurem rachunkowym

Współpraca z biurem rachunkowym ma bardzo dużo zalet. Przede wszystkim zyskuje się wiele czasu, kiedy miast zajmować się czasochłonnymi sprawami księgowymi czy kadrowymi, można skoncentrować się na rozwoju firmy. Warto podkreślić również, że pracownicy biura rachunkowego spotkali się w swoje praktyce z wieloma podmiotami pochodzącymi z różnych branż. Oznacza to tyle, że mają oni bardzo szeroką wiedzę, która dotyczy zarówno spraw księgowych, jak i podatkowych. Dzięki temu możemy być pewni, że nasze interesy będą prowadzone rzetelnie i sprawnie. Trzeba dodać również, że wybór podmiotu zewnętrznego do prowadzenia ksiąg jest często tańszym rozwiązaniem, niż posiadanie księgowej na etacie. Założenie działu księgowego wiąże się nie tylko z kosztami wynagrodzenia, ale również z tymi związanymi z oprogramowaniem księgowym, czy szkoleniami pracowników w okresach zmian w przepisach. Dlatego szczególnie w małych firmach zdecydowanie bardziej korzystne jest korzystanie z usług biura rachunkowego.

Zasady współpracy z biurem rachunkowym

Kiedy rozpoczynamy współpracę z biurem rachunkowym należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad, które ułatwią wzajemne kontakty. Przede wszystkim należy znać obowiązki biura rachunkowego. Doradca podatkowy udzieli opinii oraz pomocy w zakresie prawa podatkowego. W zakres usług biura zalicza się prowadzenie księgowości, dokonywanie rozliczeń ZUS oraz rozwiązywanie spraw związanych z zatrudnianiem pracowników. W przypadku kiedy nie jesteśmy pewni jakiś rozwiązań natury podatkowo-prawnej należy jak najszybciej poinformować o tym biuro. Dzięki wczesnej interwencji możliwe będzie uniknięcie przykrych konsekwencji prawnych.  Łączy się z tym również odpowiednio wczesne, czyli po prostu terminowe przesyłanie dokumentów przeznaczonych do rozliczenia. Czekanie do ostatniej chwili znacznie komplikuję pracę biura rachunkowego.