podatki

Formy opodatkowania działalności gospodarczej

Dodano 26.01.2022, Kategoria: Blog, Tagi:

Chcąc prowadzić własną firmę podczas jej zakładania, należy określić formę opodatkowania działalności gospodarczej, czyli sposób rozliczania się z osiąganych przychodów wobec urzędu skarbowego. Do wyboru jest kilka możliwości, każda wiąże się z określonymi korzyściami dla właściciela biznesu, ale także ograniczeniami. Zobaczmy zatem jakie formy opodatkowania ma do wyboru przedsiębiorca?

Dlaczego należy obrać formę opodatkowania działalności gospodarczej?

Rozliczenia podatkowe z urzędem skarbowym są obowiązkowe. Pracodawca nie może nie płacić podatków. W świetle obowiązujących przepisów każdy właściciel firmy winien uiszczać należności wobec skarbówki wynikające z osiąganego zarobku — podatek dochodowy, oraz osiąganych cyklicznie przychodów z tytułu prowadzonego biznesu. Sposób regulowania podatku dochodowego zależy od obranej formy opodatkowania. Stojąc przed koniecznością wyboru możliwych rozwiązań, zawsze proponujemy naszym klientom rozwagę i dokładne przeanalizowanie tzw. za i przeciw. Do wyboru ma się jedno z czterech rozwiązań. Można bowiem zdecydować się na opodatkowanie: na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt oraz kartę podatkową.

Dlaczego należy zastanowić się przed wybraniem formy opodatkowania?

Na początek warto zaznaczyć, że nie każdy przedsiębiorca ma dowolność wyboru formy opodatkowania. Każdy może rozliczać się na zasadach ogólnych, ale nieliczni mają prawo do 19-procentowego podatku liniowego. O tym zdaje się mało kto pamiętać. Choć można do urzędu zgłosić w pewnych sytuacjach zmianę formy opodatkowania, lepiej już od pierwszego dnia istnienia firmy wybrać świadomie sposób, który pod względem formalnym i ekonomicznym będzie optymalny dla przedsiębiorcy.

W zależności od obranej formy różnić się będzie sposób wyliczenia podatku dochodowego,  jego stawka procentowa czy też kwota do zapłaty. Na co dzień, to jak rozlicza się z urzędem skarbowym przedsiębiorca, decyduje o obowiązkach formalnych, codziennych właściciela biznesu, jakie musi spełniać, chcąc uregulować podatki zgodnie z prawem.