podatki obowiązują przedsiębiorcę

Jakie podatki płaci przedsiębiorca?

Dodano 02.09.2019, Kategoria: Blog, Tagi:

Założenie własnej firmy to jeden ze sposobów zarabiania pieniędzy dla osób młodych, jak i tych w średnim wieku. Ci pierwsi widzą w tej formie działalności wiele pozytywnych czynników, takich jak praca dla siebie, niezależność, czy brak szefa.  Z kolei starsi pracownicy, mający doświadczenie, chcą zmienić środowisko i zacząć dzielić się zdobytą wiedzą. Zanim zdecydujesz się na otwarcie swojej firmy, sprawdź, z jakimi świadczeniami wiąże się własna działalność. Ten wpis poświęcimy na analizę podatków, jakie  opłacają przedsiębiorcy

Podatki przedsiębiorcy

Najważniejszymi świadczeniami obowiązkowymi w przypadku prowadzenia własnej firmy są: 

  • podatek dochodowy,
  • podatek VAT,
  • podatek od nieruchomości,
  • podatek od czynności cywilnoprawnych.

Podatek dochodowy

Jest obowiązkowy dla każdego przedsiębiorcy, który ze swojej działalności osiąga przychody. Zależnie od wybranej i zadeklarowanej formy opodatkowania, możliwe są dwie formy: 

  • skala podatkowa 18% oraz 32% od nadwyżki dochodu wynoszącego 85 528 zł,
  • podatek liniowy 19%.

Drugą możliwością są zryczałtowane formy opodatkowania obejmujące:

  • kartę podatkową, 
  • ryczałt ewidencjonowany.

Podatek VAT

Jest to podatek od towarów i usług. Stanowi różnicę pomiędzy stawką VAT uzyskaną ze sprzedaży towarów lub usług klientom a stawką VAT, jaką zapłaciliśmy przy zakupie tych towarów. Aktualnie obowiązują trzy stawki VAT 23%, 8% i 5%. 

Podatek od nieruchomości

Ustalany jest co roku przez gminę, na której terenie znajduje się nieruchomość. Jeśli przedsiębiorca posiada na własność swoje biuro, zobowiązany jest od niego zapłacić odpowiedni podatek.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Jest to tak zwany podatek PCC, który obowiązuje przedsiębiorcę wtedy, kiedy zawiera umowę z osobami, które nie prowadzą swojej działalności gospodarczej. Dotyczy na przykład sprzedaży, darowizny, czy pożyczki

Podjąłeś decyzję o założeniu firmy? Zrób coś jeszcze.

Przed założeniem własnej firmy oprócz lektury dostępnych źródeł informacji, dobrą praktyką jest udanie się na spotkanie na przykład z doradcą podatkowym, który jest specjalistą w tej dziedzinie. Nawet jedna wizyta może przynieść Ci więcej korzyści niż korzystanie z niepewnych informacji. Dodatkowo w trakcie spotkania możesz także oprócz praktycznych porad rozwiać swoje dotychczasowe wątpliwości.