Jednoosobowa firma a biuro księgowe

Jednoosobowa firma a biuro księgowe

Dodano 21.12.2018, Kategoria: Blog, Tagi:

Księgowość dla większości przedsiębiorców jest czarną magią. Tyczy się to szczególnie niewielkich jednoosobowych działalności, których założyciele i pracownicy, najczęściej nie mają nic wspólnego z księgowością. Dodatkowo stos papierów, dokumentów i informacji dotyczących wydatków, rozliczeń może każdego przysporzyć o ból głowy. Dlatego wiele młodych przedsiębiorców, już na starcie decyduje się na skorzystanie z usług biura rachunkowego. Taki sposób rozliczania zwany jest outsourcingiem. Dzięki korzystaniu z profesjonalnych usług zewnętrznych wykonawców, przedsiębiorca może skupić się na głównej misji i celach strategicznych swojego przedsiębiorstwa. Istnieją dwa typy outsourcingu : pełny i selektywny. Pełny to długofalowa współpraca między dwoma przedsiębiorstwami, która obejmuje  świadczenie pełnych usług w obszarze jakiegoś działu, np. księgowości. Selektywny natomiast zakłada wykonanie przez firmę zewnętrzną konkretnych składowych cementów usługi.

Profesjonalizm i oszczędność czasu

Ponieważ księgowość jest trudną dziedziną, w której nie wszystkie przepisy są jasne, a śledzenie zmian dla osób nieorientujących się w branży, warto swoje sprawy powierzyć w ręce profesjonalnego biura rachunkowego. Zatrudnione są w nim osoby, które posiadają specjalistyczną wiedzę z zakresu rachunkowości i prawa podatkowego. Zadanie przedsiębiorcy ogranicza się jedynie do przekazania niezbędnych dokumentów i terminowej płatności wszystkich należności. Dzięki temu, że biuro rachunkowe zajmuje się całą papierkową robotą, właściciel jednoosobowej firmy ma znacznie więcej czasu na wypełnianie swoich obowiązków. Delegowanie zadań rachunkowych na zewnątrz pozwala oszczędzić co najmniej kilkanaście godzin tygodniowo.

Bezpieczne księgowanie

W przypadku jeśli przedsiębiorca nie posiada odpowiedniej wiedzy do prowadzenia księgowości, prędzej czy później może doprowadzić do powstania błędu. Niezależnie czy to duży czy mały błąd, jest on tak samo stresujący. Korzystanie z usług biura księgowego usuwa ten problem. Zwłaszcza, że jeśli dojdzie do takiej sytuacji, biuro bierze odpowiedzialność za pomyłki swoich pracowników.