Księgowość małych firm

Księgowość małych firm

Dodano 25.06.2018, Kategoria: Blog, Tagi:

Decydując się na założenie własnego przedsiębiorstwa trzeba mieć świadomość, że nawet niewielka firma musi mieć swoją księgowość. Standardową formą księgowości są księgi rachunkowe, niemniej część podatników korzysta z uproszczeń księgowych. Należy pamiętać, że ewidencja rachunkowa nie powstaje jedynie ze względu na obowiązujące przepisy prawno podatkowe. Jej celem jest również analiza oraz planowanie kolejnego zakresu działań biznesowych, jak również wskazanie obszarów wydatków oraz przychodów jednostki. Podstawą do prowadzenia podstawowych form księgowości są: ustawa z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości, rozporządzenie z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, rozporządzenia z dnia 17 grudnia 2002 r. w sprawie ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także rozporządzenie z dnia 17 grudnia 2002 r. w sprawie prowadzenia kart przychodów.

Księgowość uproszczona

W przypadku niewielkich firm prowadzi się tzw. małą księgowość. Wiąże się ona z prowadzeniem księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji przychodów. Ewidencje te są podstawą do rozliczeń podatkowych z urzędem skarbowym. Zdarza się jednak, że niektóre indywidualne przedsiębiorstwa muszą, zgodnie z przepisami, prowadzić również inne rodzaje ewidencji. W przypadku firm będących czynnymi podatnikami VAT prowadzenie małej księgowości wiąże się także z posiadaniem rejestru zakupów i sprzedaży VAT. Niezwykle ważnym elementem prowadzenia księgowości jest płacenie składek ZUS do 10 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni lub do 15 dnia każdego miesiąca, jeśli w firmie zatrudnieni są pracownicy.

Prowadzenie księgowości – samodzielnie czy z firmą?

W przypadku niewielkich firm niekoniecznie opłaca się zatrudnianie wykwalifikowanego księgowego na osobnym stanowisku pracy czy tworzenie działu księgowego. Dlatego przedsiębiorcy albo prowadzą księgowość samodzielnie, często narażając się na błędy, albo wynajmują usługi biura rachunkowego. Biura rachunkowe oferują prowadzenie bieżących rozliczeń z Urzędem Skarbowym, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oaz innymi instytucjami. Biuro rachunkowe jest najlepszym rozwiązaniem dla małych i średnich firm, których nie stać na zatrudnienie księgowej na etat.