księgowa-biuro

Rola księgowości w prowadzeniu firmy

Dodano 15.01.2019, Kategoria: Blog, Tagi:

Możesz prowadzić firmę w dowolnej branży, zajmującej się sprawami odległymi od liczb i zagadnień ekonomicznych. Jednak zawsze ważne będą dla Ciebie sprawy księgowe. Archiwizowanie dokumentacji, terminowe płacenie podatków, dbanie o ich poprawne obliczanie pozwalają uniknąć kłopotów i kar związanych nieprzestrzeganiem przepisów. Zobacz, dlaczego tak dużą rolą w każdej firmie odgrywa księgowość.

Księgowość w firmie

Nieważne, czy jest ona prowadzona przez dział księgowy w firmie, czy przez zewnętrzne biuro rachunkowe – na jej barakach spoczywają szalenie odpowiedzialne zadania. To do niej należy prowadzenie ksiąg rachunkowych, ewidencjonowanie wydatków, odnotowywanie przychodów, a także ustalanie wymiaru należnych podatków. Wymaga to doskonałej znajomości przepisów oraz umiejętności biegłego posługiwania się nimi.

Księgowi są także niezbędni do wykonywania sprawdzań finansowych, przelewów bankowych i ich księgowania. W ich kompetencjach leży również współpraca z zewnętrznymi instytucjami, takimi jak urzędy skarbowe, ZUS, GUS czy banki, w zakresie wymaganym przez obowiązujące przepisy. Dysponują oni informacjami o tym, co na chwilę obecną wchodzi
w skład majątku firmy.

Jakie jest znacznie księgowości dla firmy?

Starannie, skrupulatnie prowadzoną księgowość firmy sprawia, że jej właściciele mogą spać spokojnie. Poprawnie ustalone kwoty należnych podatków, terminowe sporządzanie dokumentacji i jej właściwa archiwizacja pozwalają unikać dotkliwych kar.

Jednak księgowość współpracuje także z innymi działami firmy. Dzieje się tak, gdyż zbierane przez nią dane są wykorzystywane między innymi do planowania budżetu. Księgi rachunkowe to źródło informacji o kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Szczegółowo opracowywana dokumentacja, z której wprost wynikają kwoty poniesionych wydatków, pozwala optymalizować koszty funkcjonowania firmy, a co za tym idzie generować większe zyski. Księgowi, dostarczając rzetelnej informacji o finansach, umożliwiają zarządowi podejmowanie słusznych biznesowych decyzji.